VENEDIK

 

 

Venedike gitmeden nce
Venedik
 
Venedik-2
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Venedik Menü   Venedik'te Yeme İçme
    Venedik ana sayfa
    Tarihçe
    Müze ve Saraylar
    Gezilecek Yerler
    Fotoğraflarla Venedik
    Ulaşım, Online bilet
    Yeme-İçme
    Havalimanları
    Vize ve Konsolosluk

Merhaba Venedik » Kafeler, Restoranlar
Paris'in en ünlü Kafe ve Restoranları


VENEDİK'TE YEME İÇME

İtalya’da, genellikle, üç farklı yerde yemek yiyebilirsiniz: Klasik restoranlar (Ristorante), daha çok ev yemekleri ve yöresel lezzetlerin bulunduğu Trattoria’lar ve fast food tarzı yiyeceklerin sunulduğu Gastronomia’lar. İtalyanlar öğle yemeklerinde daha çok trattoriaları tercih ediyorlar. Fast food tarzı yemek yapanlar hariç diğerleri saat 15.00-19.00 arası kapalı oluyor. Çok turistik mekânların civarında bu kuralın istisnalarına rastlayabiliyorsunuz.

İtalya denince akla pizza ve makarna (pasta) geliyor elbette. Hem lezzetli hem de keseye uygun. Ancak Venedik’te, özellikle, pizzanın çok başarılı olduğunu söylemek zor. Zaten pizzanın daha güney İtalya’nın lezzeti olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki İtalyan pizzaları bizdeki Amerikan tarzı pizzalardan farklıdır. Daha ince hamurve daha az malzemeli, kıtır kıtır oluyor. Zaten bizdeki pizza zincir mağazalarını orada bulamazsınız. Sırf bu farklılık bile bazılarını İtalyan pizzalarından uzaklaştırmaya yetiyor. (Venedikte pizzalar türüne göre 6,50-13 € arasında değişiyor) Makarna konusunda Venedik pizza kadar başarısız değil. Kuzey İtalya’nın her şehrinde deneyebileceğiniz “Tortellini” denilen, mantıya benzeyen çeşidi (Ortalama 6-8 €) oldukça lezzetli. Lazanya’yı hiç sevmediğim için denemedim ama deneyenler oldukça lezzetli olduğunu söylüyorlar.

Venedik oldukça pahallı bir şehir. Bu pahallılık her şeyde olduğu gibi yiyecek-içecekte de kendini gösteriyor. Özellikle San Marco ya da Rialto gibi popüler yerlerde bir şişe suya 2 hatta 2,5 € isterlerse şaşırmayın. Şehrin hemen hemen her tarafında turistik menüler seçme şansınız var. Bu menüler bir başlangıç (çorba ya da spagetti), bir ana yemek (balık, tavuk, kırmızı et) ve yanında patates kızartması veya salata alternatiflerinden oluşuyor. Genelde menülerde su y ada başka bir içecek dahil edilmiyor. Tren istasyonu civarında 11-19 €; daha turistik yerlerde ise 20-35 € arasında değişen fiyatlardaki menüler doyurucu ve lezzetli.

Kırmızı et ve et yemekleri elbette oldukça fazla ama bir deniz şehri olmasının etkisiyle Venedik’te her çeşit deniz ürünlerini yemeniz mümkün. Hatta bana göre diğer yemeklere nazaran deniz ürünlerinin fiyatları daha makul. Özellikle ülkemizdeki fiyatlarla kıyasladığınızda. Örneğin, midyeyi seviyorsanız, kocaman bir kapta gelen sarımsak ve birtakım soslarla haşlanmış “Cozze alla Marinara”’yı deneyebilirsiniz (Ortalama 8-9 €). Ekşi sosla ve soğanla sunulan kızarmış sardalya’nın (Sarde in Saor) ortalama fiyatı 7-9 €. Mürekkep balığının mısır püresi ile soğanla sunulan kızarmış sardalya’nın (Sarde in Saor) ortalama fiyatı 7-9 €. Mürekkep balığının mısır püresi ile servis edildiği “Seppie al Nero” ortalama 8-10 €.

Ekonomik alternatiflere gelince; “cicchetti” denilen küçük atıştırmalıkları deneyebilirsiniz. Bir tür İspanyolların tapasına benzeyen bu tarz menülerin fiyatı yerine göre 2 ila 5 € arasında değişiyor. “Bacaro” adı verilen küçük aile işletmesi tarzındaki mekanlarda çok lezzetli ve çeşitli cicchetti bulabilirsiniz. Ayrıca “Panini” denen ve 2- 2,5 € arasında değişen küçük sandviçler de sizin için ekonomik bir alternatif olabilir. “Alışılmışın dışına çok da çıkmam” diyenlerdenseniz Mc Donalds’larda menü fiyatları ortalama 7 €. Tatlı olarak daha çok tiramisu ve dondurma tüketildiğini söyleyebilirim.

İtalya espresso ve cappucinonun ana vatanı. Bol bol tüketebilirsiniz. Ülkemizdeki klasik kahve zincirlerini bulmanız neredeyse imkânsız. Ancak kahvenizi sıcak seviyorsanız mutlaka ikaz edin. Aksi takdirde ılık kahve içmek zorunda kalırsınız. Bana göre bunun temel nedeni sütün yeterince ısıtılmadan servis edilmesi. Kahvenizi sütsüz alıyorsanız herhangi bir sıkıntı yok demektir. Bunun dışında tüm Avrupa’da olduğu gibi şarap ve bira çok tüketiliyor. Özellikle “Ombra de vin” veya “vini della casa” denen geleneksel ev yapımı şarapları tatmanızı öneriyorum. Bir arkadaşım “spritz” denen vermut ve beyaz şarap karışımı bir aperatiften bahsetmişti. Portakalla servis edilen bu içeceği deneyebilirsiniz. İtalya’da restoran ve kafeteryalarda Tavalo ve Banco uygulaması var. Bu daha çok içeceklerle ilgili olsa da bazı yerlerde yiyecekler için de geçerli. Eğer oturarak içerseniz (Tavalo) bankoda ya da ayaküstü içmeye göre (Banco) %50 ila %100 arası fazla bedel ödersiniz. Bu uygulamayı mutlaka sorun. Yemeklerinizi mümkün olduğu kadar şehrin popüler yerlerinin uzağında yemeyi tercih ederseniz yaklaşık yarı fiyat hatta üçte bir fiyat ödersiniz. Venedik’te turistik bölge kavramı daha çok San Marco meydanı ve civarı, Rialto köprüsü ve civarı ile Büyük Kanal manzaralı her yeri ifade etmektedir.

 


İletişim / Telif hakları
  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaVenedik.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve
  görsel öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 - 2024